Online Bağış

Avrupa Yetim-Der’den Yemenli hastalara Tıbbi destek

03-04-2019, 11:59

İnsani yaşam koşullarının gün geçtikçe zorlaştığı ve ağır koşullar altında yaşamaya çalışan Yemenli yüzlerce böbrek hastasına hizmet veren Hudeyde Diyaliz Merkezine Avrupa Yetim-Der tarafından Tıbbi Techizat desteği sağlandı.

Uluslararası İnsani Yardım kuruluşu Avrupa Yetim-Der, BM'nin açlık riskinden dolayı ölümlerin yaşandığını vurguladığı Yemenli mağdurlar için yaptığı insani yardımlarına hayırseverlerin destekleri doğrultusunda aralıksız devam ederken, savaş dolayısıyla çoğu hastaneleri harap edilmiş ve birçok tıbbi araç gereçten mahrum kalmış Yemenli hastalara yönelik yaptığı çalışmalar kapsamında Diyaliz Merkezine tıbbi teçhizat desteği verdi.

Avrupa Yetim-Der’den yapılan açıklamada, Hudeyde kentindeki Diyaliz Merkezine verilen Tıbbi Teçhizat desteği sayesinde yüzlerce Böbrek hastasının diyaliz ihtiyacının karşılanacağı belirtildi.

Öte yandan uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, Yemen’deki sağlık sistemi çökmek üzere. Halkın sağlık tesislerine erişimi oldukça sınırlı. Çünkü sağlık merkezleri ya zarar gördü ya tam kapasite olarak hizmet veremedi.

Yaklaşık dört yıldır Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon tarafından süren bombardıman, saldırılar, buna eklenen hastalıklar ve yiyecek sıkıntısıyla Yemen’de bir insanlık dramı yaşanıyor. Yemen, ancak büyük bir saldırı veya toplu kıyım olduğunda gündemde yer bulabiliyor.

Diyaliz Nedir?

Dünya çapında 2.800.000’den fazla hasta, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize girmektedir. “Böbrek yetmezliği” her iki böbreğin de çalışmadığı veya neredeyse normal çalışmayı bıraktığı (böbreğin fonksiyonu normalin yüzde onbeşin altındaysa) aşamadır.

Böbrek hastalığı bu aşamaya ilerlerse, normal vücut fonksiyonlarından gelen atık ürünler ve fazla sıvı (örneğin içmekten) vücutta birikir. Sonuç olarak, toksinler ve su bir kan saflaştırma işlemi ile vücuttan atılmalıdır. Bu işleme diyaliz denir.