Online Bağış

Avrupa Yetim-Der Van'lı Yetimlere Sahip Çıkmak İçin Van'da

24-04-2012, 05:02

Yetim-Der.eu, Kafkas Mültecilere yaptıkları yardımlardan sonra Van'daki depremzede yetimlere ulaşmak için Van'daydı. İşte basına yansıyan ilgili haber:

Ümmetin yetimlerine sahip çıkma sloganıyla kurulan Yetim-Der.eu, Yalova'daki Kafkas Mültecilere yaptığı yardımlardan sonra kısa bir süre önce yaşanan depremlerle gündeme gelen Van ve Ercişli yetimlere el uzattı.

Almanya'da 2011 yılında kurulan Yetim-Der.eu, ümmetin yetimlerine sahip çıkmaya devam ediyor. Bu kapsamda bugün (24.04.2012) Van'a gelen Yetim-Der.eu yetkilileri Yalova'daki yardım çalışmalarının ardından Van merkez ve Erciş ilçesinde yetim ve muhtaç aileleri yerinde görüp yardımlarını birinci elden ulaştırdı.

Yetim-Der.eu yetkilileriyle beraber topladıkları yardımları ihtiyaç sahiplerine teslim etmek için Almanya'nın Ogersheim ilinde bulunan Trabzonsporlular Derneği yönetim kurulundan Kemal Kamiloğlu ve Emrullah Baş da onlara eşlik ederek, burada yaşananları gördükten sonra yardım faaliyetlerinde daha azimli olacaklarını ve bu yardımların ulaşmasında daha fazla çaba göstereceklerini belirttiler

"Bizleri Getiren Asıl Sebep Mağdura Yerinde Yardım Etme Düşüncesidir"

Van ve Erciş'teki izlenimlerini bizlerle paylaşan Almanya Merkezli Yetim-Der.eu Başkan yardımcısı Hüseyin Ateş, 2011'de kurulan derneklerinin kuruluş amacını hatırlatarak, şunları kaydetti. "Bizleri Van'a getiren asıl sebep kısa bir süre önce yaşanan depremlerden burada bulunan yetim ve mağdur ailelere sahip çıkmak. Ve bu ailelere Avrupa'daki duyarlı Müslümanların yardımlarını ulaştırma noktasında köprü olmak ve bu insanları yerinde görmektir" diyerek kendilerini Van'a getiren sebepleri aktardı.

Kuruluşlarının uluslararası bir kuruluş olduğunu aktaran Hüseyin Ateş, "19 Nisandan beri Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yardım dağıttık. Yalova'daki Kafkas göçmen kampında yardım faaliyetlerimiz oldu. Aynı zamanda Diyarbakır ve Batman'da yurt öğrencileri için adak ve akika kurbanlarını dağıttık. Bu kapsamda bugün Van'a geldik. Van Merkez ve Erciş'te yetim ve muhtaç aileleri yerinde görüp birinci elden yardımları ulaştırdık" ifadelerini kullandı.

Kendilerini Van'a getiren asıl sebebin Allah Resulü'nün "İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır" Hadisi olduğunu hatırlatan Ateş, "Bizleri buraya getiren sebeplerden biri de burada kısa bir süre önce yaşanan depremlerden sonra yaşananları yerinde görmektir. Bunu da belirtmekte fayda var. Burasının Avrupa'dan görüldüğü gibi olmadığını ve insanların hala yardımlara muhtaç olduğuna şahit olduk" dedi.

"Van'da Rahmeteli, Erciş'te İhya-Der Aracılığıyla Yardım Dağıtıyoruz"

Buraya Rahmeteli Gıda Bankası'nın aracılığıyla geldiklerini aktaran Yetim-Der.eu Başkan yardımcısı Hüseyin Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Van merkezde olan mağdur ve yetim ailelere Rahmeteli Gıda bankası aracılığıyla Erciş'teki ailelere ise Erciş İhya-Der aracılığıyla yardımlarımızı ulaştırdık. Bütün Müslümanların buradaki mağdurları görmesi ve onlara el atması lazım" dedi. (Murat Dalgın - İLKHA)