Online Bağış

Avrupa Yetim-Der Uganda'da su kuyusu açtı

16-03-2015, 03:14

Avrupa Yetim-Der, yetim ve muhtaçlar yararına hazırladığı projelerine bir yenisi ekleyerek, Uganda'da 250 hanenin faydalanacağı su kuyusu açtı.

Avrupa Yetim Der, Gıda Paketi, Yetim Giyindirme, Ramazan Kumanyası, Kırtasiye Yardımı, Kurban ve Göz Ameliyatı (Katarakt) gibi hayır faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi.

Son 60 yılın en kurak yıllarından birini yaşayan Uganda’da su kuyusu açtıran Avrupa Yetim Der, temiz sudan mahrum olan yaklaşık 450 öğrenci ile 250 haneli köyde yaşayan insanların yüzünü güldürdü.

Kuyunun açılmasına katkı sunan Avusturya’nın Vorarlberg bölgesindeki hayırseverler ile Hollandalı hayırseverlere teşekkür eden dernek başkan yardımcısı Hüseyin Ateş, suyun 25 metrede çıktığı kuyunun faaliyete geçmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Suyun insan hayatındaki önemini hatırlatan Ateş, insanların su ihtiyacını giderme  konusunda Hz. Muhammed (sav)’in tavsiyesi olduğunu belirterek, “Peygamberimiz, ‘Kim Rûme kuyusunu kazarsa onun için cennet vardır’ dediğinde Hz. Osman (ra) hemen bu mükafata nail olmak için hareket geçmiş ve kuyuyu açmıştır. Dernek olarak mükafatı büyük olan Kuyu Açma Projesi’nin ilkini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Allah (cc) bu işe vesile olanlardan razı olsun.” dedi. 

Afrika’da insanların yağmur birikintilerinden su ihtiyacını karşıladığını anımsatan Ateş, hayırseverleri bu konuda inisiyatif almaya davet ederek, Su Kuyusu Açma Projesine katılmak isteyenlerin dilerlerse tek başlarına, dilerlerse kurum veya kuruluş adına, dilerlerse de 10, 20, 100 veya daha fazla kişi bir araya gelerek, belirleyecekleri bir isim ile kuyu açtırabileceklerini söyledi.

Kuyu açma bedelinin 3 bin 500 Avro olduğunu belirten Ateş, projeye katkı sunmak isteyenlerin iletişim bilgileri aracılığıyla kendilerine ulaşabileceklerini veya bulundukları ülkede veya bölgelerdeki Avrupa Yetim Der temsilcileri aracılığıyla da bağış yapabileceklerini söyledi.

Kampanyalar ile ilgili daha geniş bilgi edinmek isteyenlerin (+49 15773975818)  telefon numarası ile irtibata geçmelerini isteyen Ateş, “Projeye destek olacak insanlara şimdiden teşekkür ediyorum, Allah kendilerinden razı olsun”  dedi.