Online Bağış

Avrupa Yetim-Der'den Bir Yılda 100 binin üzerinde Aileye Yardım

03-03-2016, 03:30

Avrupa Yetim-Der, 2015 yılında Avrupa, Afrika, Asya ve Balkan ülkelerinde 100 binin üzerinde mağdur ve yardıma muhtaç aileye yardım elini uzattı.

Avrupa Yetim-Der, Öksüz, Mağdur ve Muhtaçlarla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Ateş, 2015 yılında Avrupa, Afrika,  Asya ve Balkan ülkelerinde 100 binin üzerinde mağdur ve yardıma muhtaç aileye yardım ettiklerini söyledi.

Dernek Başkan Yardımcısı Ateş, Avrupa Yetim-Der olarak Türkiye, Avrupa, Afrika ve Balkan ülkelerinde çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Ateş, derneklerini 2012 yılında kurduklarını ve derneklerinin uluslararası bir yardım kuruluşu olduğunu söyledi. Ateş, amaçlarının mağdur, yetim ve ihtiyaç sahipleri ile hayırseverler arasında bir köprü görevini görmek olduğunu belirtti.

Türkiye’deki ‘Kardeş aile ve yetim edinme’ gibi projeler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Ateş, “Türkiye’de yüzlerce aileye düzenli bir şekilde kardeş aile kapsamında yardım ediyoruz. Tabi Ramazan ayında ve kurban bayramında yadımlarlarımız oluyor. Ara yardımlarla yetim çocukları mağazalara götürüp giydiriyoruz.” dedi.

“Asya ve Afrika ülkelerinde su kuyusu açarak, katarak ameliyatı ve sünnetler gerçekleştirildi." diyen Ateş, "Balkan ülkelerinde bilakis bu tür çalışmalarımız var. Ve Avrupa’da özellikle son dönemde gelen mültecilere yönelik Avrupa ve Almanya’daki belediyelerle beraber koordineli bir şekilde bu mültecilerin ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

“Hayırseverlerin bize büyük bir teveccühü var”

Hayırseverlerden kendilerine büyük bir teveccüh olduğunu belirten Ateş, “Tabi bu teveccüh güvenden kaynaklanıyor. Biz kurulduğumuz ilk günden beri hayırseverlere bunu söylüyoruz. Kendiniz gelin ve kendi elinizle yardım edin. Bizim tespit ettiğimiz yetim, yardıma muhtaç, ihtiyaç sahibi insanlar var. Yardımı kendi gözünüzle görmeniz bu işin ne kadar ciddi ve kıymetli olduğunu gösteriyor. Örneğin; Afrika’ya gittiğimizde ihtiyaç sahibi insanlar bizi gördüklerinde en azından yüzlerinde ve gözlerinde mutluluk beliriyor. Ta Avrupa’da kalkıp hayırseverlerin verdiği yardımı ismini, cismini, rengini hiç bilmediği, binlerce kilometre ötedeki ihtiyaç sahipleri insanlara götürüyoruz. Köprü olduğumuz içinde bu teveccühü kazanmış oluyoruz.” şeklinde konuştu.

“Dünya genelinde yaklaşık 100 binin üzerinde aile yardım gönderilmiştir”

2015 yıllık faaliyet raporlarında dünyada genelinde 100 binin üzerinde aileye yardım eli uzatıldığını söyleyen Ateş, “Farklı ülke ve kıtalarda bu yetimlere, mağdurlara ve ihtiyaç sahiplerine gidilmiştir. Acil afet oluyor bazen. Örneğin; Almanya’da 2013 yılında Berlin yakınlarında sel felekti olmuştu. Onlara yardım gönderdik. Yunanistan’a yardım gönderdik. Birkaç hafta önce Makedonya’da -17 derecede bekleyen mültecilere kışlık elbise yardımında bulunduk. Nepal’da deprem olmuştu oraya yardım gönderdik.” ifadelerini kullandı.

“Yardım kuruluşları renk, dil, din ayrımı yapmadan ihtiyaç sahibi insanlara el uzatması gerekir”

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde yaşanan çatışmalardan dolayı geldiklerini belirten Ateş, “Orada mağdur olan insanlar var. Yardım kuruluşları renk, dil, din ayrımı yapmadan ihtiyaç sahibi insanlara el uzatması gerekir. Bugün Diyarbakır’daki, Cizre’deki insanlarımız mağdur, onlara el uzattık.  Ermenek’te kömür faciası oldu yardım gönderdik. Bu şekilde çalışmalar değişiyor. Allah Teâlâ izin verirse bir haftalık Afrika programız olacak ve bu programda daha önce kurban dönemimde gitmiştik. Geldikten sonra bir medrese çalışmamız olmuştu. Yasin Börü medresesinin inşaatı tamamlandı. onun açılışı yapılacak. Buradan İsviçre’nin Basel şehrinde bulunan Said Nursi Vakfına teşekkür ediyoruz. Kendileri bu medresenin maliyetini karşıladılar. Orada çocukları sünnet etme projemiz, Kur’an-ı kerim hediyeli kırtasiye, yardım paketleri, yetim haneleri ziyaret, daha önce açtığımız su kuyuların tespitleri ve açacağımız su kuyuların yerinde görmek programımız içinde olacak.” şeklinde konuştu

“Mültecilere ve evsizlere bir umut olalım”

Son olarak mültecilere ve evsizlere umut olunması çağrısında bulunan Ateş, şöyle konuştu: "Biz Avrupa kuruluşu bir yardım olduğumuz için çağrımız genelde Avrupa’yadır. Bugün Diyarbakır, Batman ve Elazığ olsun buradaki yardım kuruluşları gerçekten kendi imkânları ve zor şartları altında yardımlarını sürdürüyor. Avrupa’daki hayırseverlere sesleniyoruz. Şu an Avrupa’da kar yağıyor herkes sıcak bir evde çorba içebiliyor, çocuğuna istediğini alabiliyor. Fakat 2015 yılında dışarıda kalan dünyada 400 milyon yetim insan yaşıyor. Hepsine yetişme imkânımız yok. Mültecilere ve evsizlere bir umut olalım ya da bekleyen gözlere umut olalım.”