Online Bağış

Maulburg'da Mülteciler ile iftar

29-05-2017, 11:06

Avrupa Yetim-Der, mübarek Ramazan ayı münasebetiyle Almanya'nın Lörrach şehrine bağlı Maulburg kasabasındaki mülteci kampında iftar yemeği verdi.

Avrupa Yetim-Der, Ramazan 2017 programı çerçevesinde daha önce Helal Gıda çeki dağıttığı Maulburg'daki mülteci kampında iftar yemeği verdi.

Yemeğin servis edilmesinde Avrupa Yetim-Der gönüllülerinin yanı sıra, Türkiye'de kaldığı 8 ay süresi içerisinde iyi derecede Türkçe öğrenen Suriyeli Mustafa isimli mültecinin de yardım ettiği görüldü.

"Amacımız mültecilere manevi boyutta yardımcı olmak"

Avrupa Yetim-Der'in verdiği iftar yemeğiyle ilgili bilgi veren Dernek Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Ateş, Lörrach belediyesiyle yapılan istişare sonucu mültecilere iftar yemeği verme kararı aldıklarını belirterek, "Ramazan ayının ikinci gününde dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen mülteci kardeşlerimize iftar yemeği veriyoruz. Burada yaklaşık 150 kişi yaşıyor. Bunun 30'u aile, diğerleri ise Sudan, Nijer, Gambiya ve Suriye'den gelen ve tek başına yaşayan mültecilerdir. Amacımız; belki yıllar önce kendi ülkelerinde Ramazan ayında sığınmacılara iftar veren bu insanlara yalnız olmadıklarını göstermektir. Ayrıca onlara manevi boyutta yardımcı olmak" dedi.

"Gözleri kapıda, yardım bekleyenleri unutmayalım"

Salı günü (30.05.2017) de Rheinfelden şehrine yakın Wyhlen kasabasındaki mültecilere gıda çeki dağıtacakları bilgisini paylaşan Ateş, son olarak hayırseverlere çağrıda bulunarak, "Avrupa Yetim-Der olarak dünyanın çeşitli bölgelerinde yardım çalışmalarımız sürüyor. Örneğin 2 saat önce Afrika'da yüzlerce yetime iftar yemeği verildi. Hayırseverler, Ramazan'da kendi sofralarına oturduğunda, gözleri kapıda yardım bekleyenleri düşünsünler. Gerçekten bu mübarek ayda, bizi ve hayırseverlerimizi bekleyen gözler var ve bu gözleri unutmayalım" çağrısında bulundu.

"Avrupa Yetim-Der sayesinde hep birlikte iftar yaptık"

Bu arada verilen iftar yemeği sonrası memnuniyetini dile getiren Fadıl isimli mülteci, Almanya'ya Suriye'nin Kürdistan bölgesi Afrin şehrinden geldiğini belirterek, "Bir yıl dört aydır buradayız ve buradaki 2'nci Ramazanımız. Bugün bize iftar yemeği getirenlere teşekkür ediyorum, bu sayede hep birlikte iftar yaptık. Ayrıca bize sağladıkları imkanlardan dolayı Alman devletine de teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Başka yerlerdeki mültecileri de unutmasınlar"

Irak'tan mülteci olarak gelen bir başka mülteci de Avrupa Yetim-Der'e teşekkür ederken, Bengin isimli mülteci, Avrupa Yetim-Der'in 2'nci defa kendilerine yardım getirdiğini anımsatarak, "Onlara çok çok teşekkür ediyorum. Avrupa Yetim-Der gibi kuruluşlar bizim gibi başka yerlerdeki mültecileri de unutmasınlar. Bütün Müslümanların Ramazan ayının mübarek olmasını diliyorum" dedi.