Online Bağış

Karadağ’a Sığınan Mültecilere Yardım

01-02-2018, 15:34

Avrupa Yetim-Der, Karadağ Plav şehrine bağlı Gusinye kasabasında mülteci kampında 25 yıldır zorlu koşullar altında yaşam mücadelesi veren 150 aileye Gıda ve Kışlık ihtiyaç yardımlarını ulaştırmayı başardı.

Balkan ülkelerinden Karadağ’da yaşanan mülteci dramının ardından harekete geçen Avrupa Yetim-Der, 1990’lı yıllarda Balkan ülkelerinde yaşanan savaşlardan dolayı Karadağ’a sığınmak zorunda kalan mültecilere ulaşarak Plav şehrine bağlı Gusinye kasabasında uzun süren kış döneminde ortalama yaşam standartlarının altında yaşam mücadelesi veren mültecilere Odun, Battaniye, Gıda ve Kışlık ihtiyaç yardımı yaptı.

Avrupa Yetim-Der Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Ateş Karadağ’daki mültecilere yapılan yardımlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada Avrupa Birliği ve çeşitli yardım organizasyonlarının unuttuğu bu mültecilere daha öncede yardımda bulunduklarını belirtti.

25 yıldır ne ülkelerine dönebiliyor ne de vatandaşlık alabiliyorlar

Karadağ’da yaşayan mültecilere ulaştırılan yardımlarla ilgili açıklamasında Ateş, Gusinye’de 25 yıldır 150 kadar ailenin yaşadığını, bu mültecilerin ülkelerinde geri dönemediğini Karadağ’da da vatandaşlık alamadıkları için zorlu yaşam koşullarında hayatta kalmaya çalıştıklarını belirtti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden alınan verilere göre, 1992-94 yılları arasında yaşanan savaşlar nedeniyle komşu ülkelerden Karadağ’a sığınanların sayısı 16 bin civarındadır. Batı Balkanlar’ın dört ülkesinde 73 bin 500 civarında mülteci ve yerinden edilen kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Bunlardan 45 bini Sırbistan’da, 14 bini Bosna-Hersek’te, 8 bin 500’ü Hırvatistan’da ve 6 bini halen Karadağ’da bulunuyor.