Online Bağış

'Türkiye'de 15 noktada Kurban keseceğiz'

20-09-2015, 06:25

Avrupa Yetim-Der yetkilileri, Wiesbaden kentinde bulunan Vahdet Camiinde düzenlenen Kurban Bilgilendirme Programı ile, Kurban Bayramı sürecinde yapacakları çalışmaları gurbetçilerle paylaştı.

Avrupa Yetim-Der ‘in Başkan Yardımcısı Hüseyin Ateş ile Wiesbaden temsilcisi Serdar Şişman’ın katıldığı Kurban Bilgilendirme Programı, Wiesbaden kentinde bulunan Vahdet Camiinde gerçekleştirildi.

Programda Avrupa Yetim-Der yetkilileri, Kurban Bayramı sürecinde, Türkiye, Afrika ülkeleri ve Filistin’de  yapacakları Kurban eti dağıtımı ve diğer yardım faaliyetleri hakkında gurbetçilere bilgiler aktardı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda kısa bir selamlama konuşması yapan Wiesbaden temsilcisi Serdar Şişman, “Burada yaşayan Müslüman kardeşlerimizin, gerek Ramazan ayında ve gerekse bu Kurban Bayramında azımsanmayacak derecedeki katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyor ve Allah ecirlerini kata kat versin diyoruz. İnşallah bizler de Avrupa Yetim-Der olarak, sizin bu katkılarınızı, Türkiye, Afrika ve dünyanın bir çok yerindeki yetim ve muhtaçlara, Kurban Bayramı süresince  ulaştırmaya çalışacağız. Cenab-ı Allah katkılarınızı kabul buyursun, emeği geçenlerden de Allah razı olsun.” dedi.   

Daha sonra konuşan Avrupa Yetim-Der  Başkan Yardımcısı Hüseyin Ateş konuşmasına, Vahdet Camii yöneticileri ve müdavimleri olan gurbetçilere, yetim ve muhtaçlara ulaştırılmak üzere, Avrupa Yetim-Der‘e yaptıkları güzel bağışlarından dolayı teşekkür ederek başladı.  

 Ateş konuşmasında,"Wiesbaden’deki siz Müslüman kardeşlerimizin, Ramazan ayında yaptığınız değerli bağışlarınızla, muhtaçlara 360 adet gıda paketi dağıttık. Bilmenizi isterim ki sizin burada yaptığınız katkılar, dünyanın herhangi bir yerinde, Türkiye’de, Filistin’de, Afrika’da  hiç bilmediğiniz, tanımadığınız fakir, yetim  ve muhtaçlara ulaştı,  ulaşmaya da devam edecek inşallah.  

Yine Wiesbaden’deki siz  hayırsever  kardeşlerimizin, Ramazan ayında yaptığınız bağışlarınızla, Vahdet Camii adıyla, Uganda’da bir su kuyusu açtık, oradaki Müslüman fakir halk, hala ondan faydalanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Kurban denilince akıllara Hz.İbrahim gelirdi, artık Yasin Börü de geliyor”

Bu Kurban Bayramında da Vahdet Camii yöneticilerinin gayretiyle, Wiesbaden Müslümanlarının, üzerlerine düşeni en güzel şekilde ifa ettiklerine şahit olduklarını belirten Ateş,  “Kurban Bayramında aldığımızı vekalet kurbanlıkları, Türkiye’de15 noktada kestirip, etlerini yetim ve muhtaçlara ulaştıracağız inşallah. Geçen yıla kadar, Kurban denilince Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail aklımıza gelirdi. Ama geçen Kurban Bayramından sonra, Kurban denilince akıllara, Kurban eti dağıtırken hunharca katledilen Şehid Yasin Börü ve güzide arkadaşları geliyor artık. Bilmelisiniz ki  Şehid Yasin Börü ve o güzide arkadaşları, sizin bağışladığınız Kurbanların etlerini muhtaçlara dağıtıyordu. Şehid Hasan ve arkadaşları, şehadete kavuşurken, ellerinde sizin kurbanlarınızın etleri vardı.

Bizler de Avrupa Yetim-Der  olarak bize vekaletini verdiğiniz bu kurbanların etlerini, Şehid Yasin Börü ve güzide arkadaşlarının kaldıkları yerden devam ederek, yetim ve muhtaçlara ulaştıracağız inşallah.” şeklinde konuştu.

Avrupa Yetim-Der ‘in Wiesbaden temsilcisi Serdar Şişman ile beraber bugün Türkiye’ye gideceklerini, yarın da Muş’a gidip orada yetim ve muhtaçlara kırtasiye ve giyim yardımında bulunacaklarını belirten Ateş, “Türkiye’den sonra 23 Eylül Çarşamba günü inşallah Afrika ülkelerinden  Uganda’ya gideceğiz. Uganda’daki çalışmalarımızda Rehber TV’de yardım programları olan Umut Kervanı ekibi de bizlere eşlik edecek. Umut Kervanı ekibi Uganda’daki Kurban kesimi, Sünnet Programı, Yetimhaneleri ziyaret ve su kuyuları projelerimizle ilgili faaliyetlerimizde  bizlere eşlik edecekler inşaallah.” sözlerine yer verdi.

Ateş konuşmasına,  Avrupa’da yaşayan siz değerli hayırsever  kardeşlerimizin, dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşayan, ismini, rengini, dilini dahi bilmediğiniz insanlara bir nebze de olsa, yardımda bulunmanızdan dolayı, Avrupa Yetim-Der olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz,   Allah hayırlarınızı kabul etsin ve sizlerden razı olsun.” duasıyla son verdi.

Programın sonunda söz alan Wiesbaden  Vahdet Camii yöneticilerinden İsmail Duran, “Bizlerin adına   Afrika’daki Kurban eti ve yardım dağıtma çalışmalarına Wiesbaden temsilcimizin de katılacak olması, göğsümüzü kabartmıştır, bundan şeref duyarız. Bu yılki verilen vekaleten Kurban sayısının fazlalığı, hayırsever Müslüman kardeşlerimizin, yaptıkları bağışların nerelere gittiğini bildiğini ve güven duyduğunu  gösteriyor. Bu da  bizim için yeterlidir. Bizler de bu güveninize her zaman layık olmak için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Bundan dolayı cami müdavimlerimize teşekkür ediyoruz, Allah hayırlarını kabul etsin.” dedi.