Online Bağış

Nijer'de Katarakt Ameliyatı

11-03-2015, 12:34

Avrupa Yetim-Der, Afrika ülkelerinden Nijer'in Maradi Bölgesinde Katarakt ameliyatı gerçekleştirdi.

Avrupa Yetim-Der, kuruluşundan kısa bir süre Türkiye, Arakan, Kenya, Uganda, Eritre, Bosna Hersek, Almanya ve Mısır’da yaptığı yardımlara Afrika ülkelerinden Nijer'i de ekledi.

Afrika’daki sıcak hava, beslenme ve iklim şartlarından dolayı kıtada yaşayan insanların büyük bir bölümünde görülen Katarakt hastalığını tedavi etmek için kampanya başlatan Avrupa Yetim-Der, Nijer'in Maradi bölgesinde  Tessoua ve Aguié'deki hastanelerinde ücretsiz teşhis, tedavi ve ameliyatlar gerçekleştirdi.

“95 Avroya göz ameliyatı yapmak mümkün”

Başkent Niamey’e 660 kilometre uzaklıkta bir bölgede ihtiyaç sahibi insanların yeniden görmelerini sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Avrupa Yetim-Der Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Ateş, Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde yaşayan vatandaşın yaptığı 95 Avro’luk bir alış-veriş parasıyla Afrika’da Katarakt ameliyatını yapmanın mümkün olduğunu vurgulayarak, konuya duyarlı herkesi ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye davet etti.

Katarakt nedir?

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Başka bir deyişle görüşün, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına bozulmasıdır.